#10

Co čtou teenageři, a ne jejich rodiče

Z posledního průzkumu čtenářství vyplynulo, že děti a dospívající ve věku 9 až 14 let zvládnou přečíst v průměru 7 knížek ročně a respondenti ve věku 15+ zhruba 9 knih za rok. Co mladí lidé čtou? Doporučenou školní četbu? Mangy, sci-fi nebo paranormální romance? Podle čeho se orientují v záplavě příběhů young adult? A je pro ně zajímavá literatura, kterou lze číst napříč generacemi? Jitka Nešporová diskutuje s knihovnicí Šárkou Pokornou a Veronikou Benešovou Hudečkovou, nakladatelkou a knihkupkyní.

Názory studentů

Nahrávání podcastu sledovali Majda (11 let) a Hubert (16). S moderátorkou Jitkou si povídali o tom, co čtou.

Nečtu tolik, kolik bych chtěl. O prázdninách jsem přečetl jedinou knížku.

Z doporučené četby mě nejvíc zaujal titul 3x Hercule Poirot 6 od Agathy Christie.

Knihy nám doporučuje třídní, od rodičů dostávám rady kdy a co číst, aby to mělo nějaký význam (třeba Muže se srdcem kovboje si prý musím přečíst teď). Ale jedno zmínění mi nestačí, zabere to, až když o knize slyším z více stran.

Rodičům bych k přečtení doporučila Nečekané prázdniny od Jacqueline Wilsonové,

Čtení je pro mě rozšíření nějakého tématu. Během karantény jsme se doma dívali na film Charlieho malá tajemství a věděl jsem, že je to adaptace knižní předlohy. Tak mě potom zajímalo, jaká ta kniha je. A zaujalo mě, že tam byl mnohem větší prostor různé věci rozvést.

Já bych rodičům dal přečíst Odkaz Dračích jezdců od Christophera Paoliniho.

Podcast připravili

Jitka Nešporová

Jitka Nešporová

moderátorka

Vystudovala bohemistiku a translatologii na FF UK. Působí jako literární publicistka a překladatelka z němčiny. S časopisem iLiteratura spolupracuje od roku 2009 jako redaktorka rubrik německy psaná literatura, romská literatura, knihy pro děti a mládež. Podílí se na přípravě katalogu Nejlepší knihy dětem.

Veronika Benešová Hudečková

Veronika Benešová Hudečková

host

Nakladatelka a knihkupkyně. V nakladatelství Verzone vydává od roku 2012 vedle literatury pro děti také současnou čínskou literaturu. Provozuje e-shop a kamenné knihkupectví Dvě veverky, které se specializuje na knižní tituly pro děti a mládež.

Šárka Pokorná

Šárka Pokorná

host

Pracuje bezmála patnáct let v Městské knihovně Praha jako knihovnice, má na starosti katalogizaci aktuálně vydávaných knih pro děti a mládež. Kromě toho také vede řadu edukačních programů pro čtenáře především z druhého stupně základní škol.

Partneři projektu