#12

Manga komiksy

Manga – ne to ovoce, ale japonské komiksy, do kterých se musíte začíst odprava. Fenomén mangy pohltil nejen Japonsko, ale celý svět. A populární je i v Čechách. V mangách se i z obyčejných lidí stávají hrdinové s nadpřirozenými schopnostmi, přitom mají pořád své lidské chyby. Ale za přátelství, nalezení rodičů nebo záchranu životní lásky neváhají obětovat i víc než vlastní život. Co nás na manze tak fascinuje? Proč ji ve velkém čteme i v Česku? Čím nás inspiruje a co nás mohou tyto kreslené příběhy naučit o nás samých? Na otázky Nikoly Sedloňové odpovídají Anna Křivánková, japanoložka a překladatelka, a Jakub Lowák z nakladatelství CREW. Na nahrávání se podíleli také Kačka (14 let) a Jakub (12 let).

Doporučená četba

Komiksová setkání japonského druhu

Začíná třetí dekáda jednadvacátého století a manga si na českém knižním trhu konečně vydobyla své pevné místo. V  sousedním Polsku i Německu už se těší velké popularitě více než dvacet let, ale přesto jde o úctyhodný výkon domácích nakladatelů, kterému předcházel dlouhý boj a nekonečná trpělivost vydavatelů i čtenářů.

Dva bezstarostní zabijáci

Série Gangsta je primárně drsná gangsterka. Ale to by nebyli Japonci, aby se v ní nenašlo i trochu bláznivého humoru a nadpřirozených schopností.

Manga s Žižkou

Japonský komiks o husitech? Zní to neuvěřitelně, ale specialista na historické komiksy skutečně vytvořil mangu o Žižkovi a jeho bojovnících. Vychází přitom z nečekaně dobré znalosti tohoto období české historie.

Jakuzák v zástěře s medvídkem

Komediálních japonských komiksů u nás moc nevychází. Muž v domácnosti je založen na protikladu zabijácké minulosti hlavního hrdiny a jeho banální všednodenní přítomnosti.

Podcast připravili

Nikola Sedloňová

Nikola Sedloňová

moderátorka

Knižní redaktorka, copywriterka a korektorka. Vystudovala Vyšší odbornou školu publicistiky a Žurnalistiku na FSV UK. Na iLiteratura.cz má na starosti slovenskou a jihoslovanské sekce, připravuje iLiNewsletter a podílí se na marketingu časopisu.

Anna Křivánková

Anna Křivánková

host

Japa­no­lož­ka, pře­kla­da­tel­ka a pub­li­cist­ka. Má magisterský titul z japanologie a doktorát z Ději­n a kul­tu­r zemí Asie a Afri­ky z FF UK, stu­do­va­la také na tokij­ské uni­ver­zi­tě Sei­šin džo­ši dai­ga­kuin. Pro­fe­si­o­nál­ně se věnu­je pře­kla­du japon­ské lite­ra­tu­ry a komiksu, ale pře­klá­dá také ang­lic­kou belet­rii a pub­li­cis­ti­ku.

Jakub Lowák

Jakub Lowák

host

Pracuje v nakladatelství CREW jako marketingový konzultant.

Partneři projektu