Feministická literatura ve Francii a v Maghrebu
Feministická literatura je specifický fenomén současnosti. Jaké jsou podoby této literatury ve Francii a v Maghrebu? Jakým tématům se feministické publikace věnují? A jak feministická literatura psaná ve francouzštině ve Francii a zemích Maghrebu posouvá hranice a boří zažité představy o roli ženy ve společnosti? O tom si Nicole Rážová povídala s Barborou Fremlovou a Mílou Janišovou.
Knihy z této epizody
Enjamber la flaque où se reflète l’enfer
Le désastre de la maison des notables
Sorcières. La puissance invaincue des femmes
À la fin, nous ferons histoire
Doporučená četba
Čeká, že prožije milostný příběh
Příliš nenápadná, příliš obyčejná a příliš jiná – Annie Duchesne si v osmnácti na letním táboře uvědomuje, že mezi své vrstevníky vůbec nezapadá. Pochází ze skromných poměrů, vyrostla na maloměstě, chodila do dívčí katolické školy. Svět mimo domov je surový a nepřátelský.
Aby se událost stala psaním a aby se psaní stalo událostí
Syrové a v určitém smyslu surové: takové jsou texty francouzské spisovatelky Annie Ernaux. Když otevřeně popisuje velmi důvěrné okamžiky, empaticky se vžívá do pocitů svého mladšího já. Svůj život ale zároveň dokumentuje s chladným odstupem nezúčastněného sociologa.
Zamyšlení nad palčivými otázkami feminismu
Eseje Chimamandy Ngozi Adichieové si kladou za cíl najít definici feminismu hodnou 21. století, která by z něj nedělala strašáka. Spočívá v tom, že by si měl k této problematice každý najít vlastní cestu. Autorka nevnucuje ani neútočí: jednoduše nabízí svůj názor a především osobní zkušenost.
Feminismus v praxi
Autorka románu Amerikána píše také čtivé eseje o feminismu, prostoupené pro ni typickým vtipem a nadhledem. Úvahy plné jednoduchých, ale ne hloupých závěrů jsou založeny na vlastní zkušenosti, pocházejí přímo ze života. A tam také naleznou uplatnění.
Navzdory všemu chovám naději
V sedmadvaceti dopisech přítelkyni čteme důvěrnou zpověď senegalské ženy Ramatoulaye, jež po manželově odchodu zůstala s dvanácti dětmi sama. Jedna ze zakladatelek feministického hnutí v Africe a jedna z prvních spisovatelek afrického kontinentu Mariama Bâ si touto knihu vydobyla uznání čtenářů i kritiky.
Na nahrávání se podíleli
Míla Janišová
romanistka se specializací na francouzsky psané literatury Maghrebu a maghrebské diaspory, působí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy
Barbora Fremlová
recenzentka frankofonní literatury v časopisu iLiteratura
Nicole Rážová
studentka francouzské filologie a překladatelství na FF UK, pro časopis iLiteratura.cz recenzuje hlavně frankofonní literaturu
Z nahrávání
Realizační tým
moderuje: Nicole Rážová, sound design: Samuel Ackah, zvuk: Martin Polák, Samuel Ackah a studio Wombat, dramaturgie: Anna-Ester Šotolová, Samuel Ackah, účinkuje: Anastázie Landová, produkce: Karolína Zamora