S knihou za střelkou kompasu
V rámci nové série iLiPodcastu se střelka iLiKompasu natáčí tam, kam se vypravil někdo z našich redaktorů a spolupracovníků. Pro témata těchto epizod byly inspirací poznatky z cest uskutečněných v průběhu roku 2024 v rámci projektu iLiMobilita.
Jižní Korea českýma očima
Život v Jižní Koreji popisují různé české publikace – Jan Lukavec hovoří se dvěma z autorek, které tuto zemi znají důvěrně.
DetailJaponské fanziny
O fanouškovské literatuře, jejím místě ve světě a výsadním postavení v Japonsku.
DetailFeministická literatura ve Francii a v Maghrebu
Jak feministická literatura ve Francii a v zemích Maghrebu posouvá hranice a boří zažité představy o roli ženy ve společnosti?
Detail„Storytelling“ a „sneak peek“: o popularizaci literatury
O netradičním pojetí knihoven a také o současných trendech popularizování literatury: o Deichmanově knihovně a Domu literatury v norském Oslu.
DetailSpoluautorství umělé inteligence
Dita Malečková psala knihu Animal ve spolupráci s umělou inteligencí. Jak celý tvůrčí proces vypadal?
DetailQueer feministická knihkupectví
Zatímco mnohá specializovaná knihkupectví zavírají, v posledních letech se v Evropě stále více objevují queer a feministická knihkupectví. Jaký prostor vytvářejí a s jakými knihami se v nich setkáte?
DetailKdyž vyprávějí Kelti
Skotská gaelština, irština a velština a jejich pozice na Britských ostrovech – vedle majoritní angličtiny. Jaká literatura v nich vzniká a co číst v češtině?
DetailKdo, co a jak čte na Severu?
Proč mladí Seveřané ztrácejí zájem o knihy? A jak jejich čtenářské návyky ovlivňují sociální sítě? Mluvíme o tom, co se na Severu čte a proč se ve Finsku a Norsku čtení stává i politickým tématem.
DetailKomiks jako sdílený zážitek
Komiksové festivaly jsou místem setkávání čtenářů s kreslíři a scenáristy, ale poskytují i prostor pro reflexi devátého umění. Jak o dramaturgii přemýšlejí organizátoři a co očekávají návštěvníci?
Detail