#5

Sjednoceni evropským příběhem?

Evropě chybí celoevropské příběhy, které by se uměly zapsat do duší lidí. Jaké příběhy rezonovaly v evropském prostoru v minulosti? A jaké příběhy si lidé vyprávějí dnes? Proč EU nedokáže nabídnout silný příběh? Zkušenost ukazuje, že takový příběh vzniká při pohledu na nepřítele. Na čem dalším můžeme evropské příběhy a mýty stavět? Odpovědi na pomezí literatury, historie a religionistiky hledá Jan Lukavec a Tereza Lišková s Petrem Hlaváčkem, Radkem Chlupem a Marií Voslářovou.

Názory studentů

O hledání evropského příběhu a o tom, co je evropská identita, si Tereza Lišková povídala se studenty, s nimiž se potkala v knihovně v Halenkově na Vsetínsku: uvádíme názory Jitky a Patrika.

Já jsem doma tady na Valašsku. Jsem na Valašsko hrdá.

Nejsem občan, Valach nebo Evropan. Jsem součástí jedné planety. Prostě tady jsem a budu.

Doporučená četba

Hledání společného evropského příběhu

Evropa je i není „naše“. Jsme součástí Evropy a cítíme se jako Evropané, ale práce bruselských úředníků se nám často zdá podezřelá, protivná nebo zkrátka na hony vzdálená. Jak se to zrcadlí v románech? A je takový pocit společný celé Evropě? Podívali jsme se do několika okolních zemí.

Evropa jako genetický mix

Existuje specifický židovský gen? Dají se podle genů rozlišit hranice mezi jednotlivými národy? Proč syfilis do Evropy nejspíš nepřivezli námořníci z Ameriky, ale šlo spíše o „přehazovanou“ mezi kontinenty? Kniha srozumitelně a poutavě přináší genetickou historii Evropy, jakkoliv zčásti nutně hypotetickou.

Hledání evropského občana

Můžou státy EU společně existovat jako „evropské společenství vin“? Vznikne jednou evropská republika, v níž budou všichni mít stejná sociální práva? Některé návrhy politoložky Guérotové se zatím zdají jako utopické, ale snad nejsou zcela nereálné. A určitě stojí za úvahu.

Vyprávět Evropu

Cenami ověnčený román Hlavní město, který popisuje fungování Evropské unie, je – vzhledem k „byrokratickému“ tématu možná překvapivě – vtipná a velice lidská kniha. Nedlouho před evropskými volbami vychází její český překlad, který na Světě knihy představil autor osobně. V rozhovoru jsme mluvili o pulsujícím Bruselu, vizích a perspektivách Evropy, mýtech o EU i o hloupém nacionalismu.

EU se rozpadá, tvrdí Američan, který tak možná oplácí evropské utrpení svých rodičů

Autorova srovnávání EU a USA jsou proamericky zaujatá. Jako by se autor Evropě mstil za příkoří, která zde prožili jeho rodiče. Jeho analýza problémů současné Evropy je sice možná trochu škodolibá, ale měli bychom jí věnovat pozornost.

O hledání metafory: Evropa jako betonový věžák, babylonská věž či katedrála?

Před začátkem českého předsednictví Evropské unii i v jeho průběhu se u nás zintenzivnila publikační činnosti spojená s historií a smyslem evropské integrace.

Podcast připravili

Tereza Lišková

Tereza Lišková

moderátorka

Kulturní publicistka. Na stanici Českého rozhlasu Vltava moderuje pořad ArtCafé. Je členkou sonické tvůrčí skupiny KINETICON.

Jan Lukavec

Jan Lukavec

moderátor

Autor několika knih, přispívá do řady českých periodik a pracuje v Národní knihovně ČR. V časopise iLiteratura.cz je redaktorem sekce non-fiction.

Radek Chlup

Radek Chlup

host

Religionista, publicista a překladatel. Působí na Ústavu filosofie a religionistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Petr Hlaváček

Petr Hlaváček

host

Historik kulturních a náboženských dějin středověku a raného novověku, filosof, editor a publicista.

Marie Voslářová

Marie Voslářová

host

Literární překladatelka a redaktorka. Jejími obory jsou švédština a němčina, ale ráda si rozšiřuje obzory i v jiných literaturách.

Partneři projektu